Velkommen til Krøderbanen!
Krøderbanens ordinære sommersesong er nå avsluttet, men vi har fortsatt arrangementer utover året.
Søndag 29. november 2026 kjøres det juletog mellom Krøderen og Kløftefoss. Det blir servering av gløgg og pepperkaker og tradisjonell julegrantenning på Krøderen stasjon. Det blir også et julemarked med salgsboder på Krøderen stasjon og julemarked i samfunnshuset like ved Kløftefoss stasjon. Det blir flere togavganger begge veier i løpet av dagen, og dette blir dermed en fin anledning til å benytte Krøderbanen til å besøke begge disse arrangementene.
Mer informasjon og billettsalg kommer snart.
I venstremenyen finner du flere opplysninger som kan være nyttige. På mobiltelefon klikk på Vis undermeny.
Krøderbanen ble åpnet i 1872 som smalsporbane og ble ombygget til normalspor i forbindelse med Bergensbanens åpning i 1909. Som NSB-bane ble den nedlagt i 1985. Siden da har banen vært drevet som museumsbane av Norsk Jernbaneklubb og Stiftelsen Krøderbanen. Både rullende materiell og faste installasjoner langs linjen er holdt i en tidsriktig stil. Krøderbanen er også et senter for restaurering og vedlikehold av musealt jernbanemateriell.
Krøderen stasjon er fredet som teknisk kulturminne, og her finner du alle de gamle installasjonene fra damptiden. Under oppholdet kan du i tillegg nyte forfriskninger fra kiosken eller bare rusle rundt på området og la deg henføre av stemningen fra 1920-tallet.
Sist oppdatert 31.10.2026

